Dokumentarni filmovi 2023 - Rokumentarni dani
1616
page-template-default,page,page-id-1616,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Saznajte više o

FILMOVIMA

Nekad i sad
autorke: Jelena Atansković, Eva Popović, Danijela Popović
zemlja: Crna Gora
godina: 2023.
trajanje: 30′

Muzička redakcija Televizije Crne Gore u serijalu od 6 muzičko-dokumentarnih emisija, pod nazivom “Nekad i sad”, kroz priču i pjesme vraća nas na same početke muzičke scene u Crnoj Gori. U emisijama, kroz hronologiju i pažljivo odabran izbor sagovornika, evocirane su uspomene sa početka 60-ih godina, pa sve do danas. Sa preko 20 sagovornika – muzičara, kompozitora i novinara, kroz bogatu arhivu i naizmjenično vraćanje u prošlost, pa onda i na sadašnji trenutak, prikazan je razvoj i tok crnogorske pop-rock scene, uz osvrt na to kako je izgledala nekad, a kako sad. Urednice emisije su Jelena Atanasković i Eva Papović, rediteljka Danijela Popović.

Brain Holidays – Bite of Paradise

Režija: Magda Mas
Zemlja: Hrvatska
Godina: 2022.
Trajanje: 42′

Peti studijski album pionira reggae u Hrvatskoj, Brain Holidaysa, značajnog naziva: Jamaican connection, sniman je početkom 2020. godine u Tuff Gong studiju u Kingstonu na Jamajci koji je 1965. godine osnovao legendarni Bob Marley. Kroz proces snimanja albuma u studiju Brain Holidayse je vodio ton majstor Tuff Gonga Roland McDermott, koji je ujedno i tonac Morgan Heritagea, Koffee te Juliana Marleya, jednog od Marleyevih sinova. Pripreme za snimanje petog albuma, put na Jamajku i proslavu 20 godina djelovanja benda trajale su dvije godine. Cijeli projekat etnomuzikološki je promatran i pretočen u diplomski rad na Muzičkoj akademiji te je ovaj film njegova audio-vizualna prezentacija. Osim samog kolektivnog rada na materijalu kroz period od dvije godine, planirane su suradnje i gostovanja te kulturna i edukativna ruta kojom će se članovi benda oplemeniti kao zagovornici i ambasadori reggae muzike na ovim prostorima.

Svijetla Sarajeva

Režija: Srđan Perkić
Zemlja Bosna i Hercegovina
Godina: 2023.
Trajanje: 71’

Ovo je priča o pedesetogodišnjem jubileju legendarne dvorane Skenderija, nadaleko čuvenog hrama muzike i sporta. Pola vijeka istorije ove sarajevske dvorane ispričano iz ugla Seja Sexona, lidera i frontmena grupe Zabranjeno pušenje. Intimna priča koja kreće od djetinjstva, mladalačkih snova, neuspjelih pokušaja i prvih uspjeha, pa sve do poslijeratnog povratka i vrhunca karijere.

Sonny Boy iz Stubičke Slatine

Režija: Aleksej Pavlovsky
Zemlja: Hrvatska
Godina: 2019.
Trajanje: 30’

U Stubičkoj Slatini – malom mjestu u Hrvatskom zagorju, sa svojom suprugom, kćerima i punicom, živi Krešo Oremuš koga mnogi porede sa legendom bluza iz naslova filma. Krešo vodi običan život: radi u lokalnom preduzeću, potomak je tamošnje porodice i tu živi od rođenja. Na prvi pogled, njegov život ni po čemu ne odskače od života ostalih tamošnjih stanovnika – voli spremiti gulaš, kartati sa prijateljima, a član je i stubičke Družbe vitezova zlatnog kaleža – jednom riječju, pravi Zagorac. No, on je i još nešto – strastveni ljubitelj bluesa i vrsni svirač usne harmonike. Prema tvrdnjama njegovih renomiranih kolega muzičara iz Evrope i Amerike, među najboljima na planeti!

O Bella Ciao!

Režija: Giulia Giaponnesi
Zemlja: Italija
Godina: 2022.
Trajanje: 100’

Decenijama su ljudi, kada god su se borili protiv nepravde, pjevali „Bella ciao“. Neki kažu i da je to bila himna italijanskih partizana u borbi protiv fašista u Drugom svjetskom ratu, ali porijeklo pjesme ostaje nejasno. Ideja ovog filma proizlazi iz potrebe da se istraži biografski put pjesme „Bella ciao“, koja je postala međunarodna. Uspomene preživjelih članova pokreta otpora prepliću se sa aktivistima koji pjevaju „Bella ciao“ na protestima u Čileu, Turskoj, Iraku i Kurdistanu. Brz i dinamičan, film donosi mnoštvo glasova i dokazuje da se ta pjesma, bez autora ili zemlje, danas smatra baštinom svih onih koji se osjećaju potlačeno te nas podsjeća da je najveći omaž sjećanju na pokret otpora upravo nastavak borbe za slobodu.

Gif Up!

Predstavljanje projekta Gif Up i prikazivanje umjetničko aktivističkih gifova nastalih tokom njegove realizacije.

U segmentu GIF UP! predstavićemo projekat i prikazaćemo gifove nastale tokom nagradnog konkursa koji smo nedavno pokrenuli. Cilj nam je bio da ovom malom digitalnom, sveprisutnom formom zagolicamo maštu domaćih umjetnika i aktivista. Oni su radili gifve na zadate teme: medijska (ne)pismenost, sloboda izražavanja, borba protiv lažnih vijesti, digitalizacija društva, učešće civilnog društva u procesima donošenja odluka… Od pristiglih radova, odabrali smo najzanimljivije, a stručni žiri je proglasio i najbolje radove koji su nagrađeni. Kroz dvadesetak radova upoznaćete se sa svijetom ove digitalne umjetnosti kod nas. Ova akcija je najava onoga što će od sada biti sastavni dio narednih izdanja Rokumentarnih dana. Projekat Gif Up je podržan kroz Creative Box grant regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) BiH, Center for Research and Policy Making (CRPM) Sjeverna Makedonija i Institute for Democracy and Mediation (IDM) Albanija, a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

I Am Everything (Little Richard)

Režija: Lisa Cortes
Zemlja: SAD
Godina: 2023.
Trajanje: 101′

Film priča priču o crnačkom queer porijeklu rock n’ rolla, koji je razbio bijeli kanon američke pop muzike i otkrio inovatora, začetnika – Richarda Pennimana. Kroz bogatu arhivu i izvedbe koje nas dovode u Richardov komplikovani unutrašnji svijet, film razotkriva životnu priču ikone sa svim njenim zaokretima i kontradikcijama. U brojnim intervjuima film otkriva kako je Richard stvorio oblik umjetnosti za vrhunsko samoizražavanje. Ipak, ono što je dao svijetu nikada nije mogao dati sebi. Tokom svog života, Richard je lutao poput sjajne napuknute fliperske lopte između Boga, seksa i rock n’ rolla. Svijet ga je pokušao staviti u kutiju, ali Richard je bio omni biće koje je sadržavalo mnoštvo – bio je sve.

Zemlja nije moj dom

Autori: Vesko Butrić i Slobodan Simojlović
Zemlja: Srbija
Godina: 2023.
Trajanje: 82’

Dokumentarni film RTS-a o kantautoru Nenadu Mariću, koji stoji iza pseudonima Kralj Čačka, njegovom bratu Marku i ostalim saradnicima iz benda.
Sanjalačko putovanje kroz vreme, priča o odrastanju i sazrevanju.
Priča o opstajanju suptilne estetike na rubu velikog, mutnog talasa u kome se valjaju grabež i bezobzirnost, nemoral i neestetika, prljavi novac i ukus gorčine.
Kolaž realnog i nadrealnog, prikaz grupe muzičara iznutra i spolja, pokušaj da se dokuči ”brehtovska” atmosfera i taj čudni, tajanstveni zvuk koji proizvode braća Marić i društvo. O načinu na koji doživljavaju takvu jednu pojavu na našoj muzičkoj sceni i o mestu Kralja Čačka u njoj, u filmu govore poznata imena iz sveta muzike i drugih umetnosti. Montaža je poverena Ivanu Vasiću, kamera je bila u rukama Milana Ilića, a scenario zajedno potpisuju urednik Vesko Butrić i reditelj Slobodan Simojlović.

BitlVania

Režija: Rastko Šejić
Zemlja: Srbija
Godina: 2022.
Trajanje: 91’

Da li ste već čuli da je baba Džordža Harisona rodom iz sela Sandalj, pokraj Valjeva, u Srbiji? Da li znate da su članovi Bitsla ostavili neizbrisiv trag u sećanju građana Valjeva? Da se još uvek prepričavaju detalji boravka „liverpulskih Buba“ u Valjevu i okolini? Da li znate da je Žir mira zajednička ideja Džona Lenona i Josipa Broza Tita, nastala podno spomenika heroju Stevanu Filipoviću? Da je „Ob-la-di, Ob-la-da“ samo obrada tradicionalne romske pesme? Da sećanje na dobro zezanje živi u Valjevu? Bitlmanija nije završena!

Lennonov zadnji vikend

Režija: Brian Grant
Zemlja: Australija, Kanada, Velika Britanija, SAD
Godina: 2020.
Trajanje: 65’

U decembru 1980, Džon Lenon i Joko Ono nisu razgovarali s medijima duže od pet godina. Pošto je spremao promociju novog albuma, Lenon je trebalo da razgovara u Njujorku sa di-džejem BBC-jevog Radija Jedan, Endijem Piblsom. Džon je sve iznenadio kada je diskutovao o nizu tema koje ranije nije spominjao, uključujući raspad Bitlsa, njegovom odnosu sa Polom Makartnijem, borbi sa zavisnošću, političkim problemima u SAD i Britaniji, svojoj porodici i nostalgiji za Liverpulom. Takođe je pričao o radu sa Filom Spektorom i Dejvidom Bouvijem, kao i o tome kako je producirao svoje solo albume, na kojima se nalaze sjajne pesme poput Imagine ili Give peace a chance. Lenonov zadnji vikend skreće pažnju na njegov poslednji intervju uz gomilu arhivskih snimaka, fotografija i razgovora sa ljudima koji su ga poznavali. Očigledno pun života i srećan zbog muzike koju će praviti, Lenonova dirljiva iskrenost i iznenađujuće izjave čine ovaj film još bitnijim u svetlu njegovog brutalnog ubistva koje se desilo samo 48 sati kasnije.

New York hodočašće

Režija: Slavčo Kovilevski
Zemlja: Makedonije
Godina: 2020.
Trajanje: 39’

Film je svojevrsno hodočašće u New York, grad iz kojeg potiče hip hop. Svi ti kulturni uticaji, rasni problemi, borbe za prava prikazani su u kulturnom smislu. Glavni je cilj izvesti paralelu između razvoja hip hopa u Americi i Evropi, tačnije u Makedoniji, gdje se hip hop pojavio u prvim godinama 90-ih. Ovaj dokumentarac ispunjen muzikom iz zlatnog doba hip hopa i slikama geta i mjestima na kojima je hip hop izrastao daje slike grada koje je doživio momak koji je odrastao s hip hop kulturom.

Rokumentarni dani | Nikšić 10-11/11/2023 | Podgorica 18-19/11/2023 | Mojkovac 22/11/2023| Kotor TBA