Dokumentarni filmovi 2022 - Rokumentarni dani
1579
page-template-default,page,page-id-1579,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Saznajte više o

FILMOVIMA

One su tu
režija: Andrijana Mirna Marin
zemlja: Hrvatska
godina: 2021.
trajanje: 45′

Hrabre, snažne i beskompromisne mlade žene same krče svoj put u muzičkoj industriji prelazeći geografske i društveno nametnute granice.
“One su tu” srednjometražni je dokumentarni film koji prati četiri kantautorke i dva benda. Sara Renar, Nina Romić, Billie Joan, Mary May, Punčke i Seven Mouldy Figs progovaraju o svojim iskustvima i položaju žena u muzičkoj industriji. Njihove se priče prepliću i razilaze, ali im je svima zajednička strast prema muzici. Pričaju o diskriminaciji s kojom se susreću, klasičnom izdavaštvu u 21.vijeku i ulozi društvenih mreža u njihovim karijerama te iskreno progovaraju o motivaciji i inspiraciji koja tjera mlade žene da stvaraju muziku. Dokazuju da ona nije muška teritorija gdje su žene pasivne konzumentkinje ili tek oku ugodne interpretatorke djela iz pera sposobnih i talentovanih muškaraca. One dižu svoj glas za sebe i sve generacije mladih žena koje će tek kročiti na scenu i svoj kreativni rad prezentovati publici.

Underplayed
režija: Stacey Lee
zemlja: Kanada
godina: 2020.
trajanje: 87′

U posljednje dvije godine samo sedam procenata na Bilbordovoj top listi 100 najboljih DJ-eva su bile žene. Ovaj film istražuje nejednakost polova kroz vizuru elektronske muzičke scene i žena koje se bore za. Elektronska muzika se rodila iz ideala različitosti, zajedništva i inkluzivnosti, ipak prisustvo ženskih performera u društvu najboljih je izuzetno malo. Underplayed slika portret trenutnih problema vezanih za polnu, seksualnu i etničku jednakost kroz prizmu predvodnica ove scene, umjetnika nove generacije i čelnika ove industrije. Film takođe istražuje kako dolazi do nejednakosti polova, teme koja prevazilazi muziku i nalazi utočište u mnogim industrijama današnjice

Anonymous Club
režija: Danny Cohen
zemlja: Australija
godina: 2021.
trajanje: 87′

Netipična rok biografija, sirov i intiman film o zagonetnoj pjevačici i tekstopiscu, Kortni Barnet – antiinfluenserki i glasnogovornici našeg vremena. Priznata od strane publike širom svijeta, snažna umjetnica u sukobu sa samom sobom. Jedinstven i ličan pristup životu Kortni Barnet, ovaj inovativan i stilizovan dugometražni dokumentarac prati protivrječnu, introvertnu izvođačicu i antiinfluenserku koja je, u jeku svog uspjeha, spremna da napusti sve. Dokumentarac Denija Koena predstavlja ženu koja crpi snagu iz otkrivanja svojih slabosti. Bilježeći svoje najintimnije misli na diktafonu tokom tri godine, Kortni postepeno počinje da prihvata i Denijevu kameru. Ovaj jedinstven proces odražava Kortninu potragu za smislom i stvara umjetnicu koja prihvata svoje mjesto u ovom svijetu.

Borderland Soundtrack
režija: Brankica Drašković
zemlja: Srbija
godina: 2019.
trajanje: 120′

Film Borderland Soundtrack je sastavljen iz fragmenata serijala dokumentarnih TV emisija istog naziva i bavi se ulogom i značajem muzike u kulturi otpora na postjugoslovenskom prostoru iz ugla nekoliko generacija muzičara koje vode iste vrijednosti u tom angažmanu.

Prateći hronološki tok događaja od osamdesetih godina, raspada SFRJ, preko uspostavljanja novih političkih, etničkih i kulturnih razgraničenja u njenom geografskom okviru do aktuelnih prilika u postjugoslovenskom kontekstu se kroz kombinaciju ličnih sjećanja, iskustava i stavova protagonista, arhivskog i namjenski snimanog materijala predstavljaju različiti primjeri angažovanosti i propituje emancipatorski potencijal muzike u razvijanju kritičke svijesti pojedinaca.

Dramaturški tok emisija podcrtava saundtrek od preko stotinu pjesama čije poruke posredno grade priču o vremenu i prostoru u kojem su nastajale i svojim vrijednostima i danas, kada rokenrol zajedništvo već odavno ne postoji, čuvaju duh „sedme republike“ kao jedne od blistavih metafora ljubavi prema životu u atmosferi besmisla i mržnje koje nas godinama okružuju.

Serijal je inspirisan knjigom „Sedma republika“ Ante Perkovića o popularnoj kulturi u jugoslovenskom raspadu.

Koncert za mir
autor: Vladimir Paunović
zemlja: Srbija
godina: 2021.
trajanje: 12′

Kratki dokumentarni film u produkciji NVO MillenniuM, “Koncert za mir”, nastavlja i u tekućoj godini, obilježenoj aktuelnim evropskim ratom, da promoviše grad Kragujevac kao mjesto održavanja prve antiratne muzičke manifestacije na ovim prostorima, 31.08.1991. U regionalnoj selekciji, ovogodišnjeg sedmog festivala muzičkog dokumentarnog filma Dok’N’Ritam u Beogradu (regionalno prestižnog i nacionalno jedinog filmskog festivala “rokumentaraca”, ove godine antiratno fokusiranog), “Koncert za mir” je prikazan u takmičarskoj nacionalnoj selekciji. Tema filma je predstavljanje široj javnosti, nedovoljno poznate mirovne inicijative u Kragujevcu – „Umetnici za mir“, koja je prošle godine obilježila 30 godina od organizovanja, kao prva antiratna manifestacija tog profila u Srbiji. Organizovana od strane javnog sektora, Studentskog kulturnog centra u Kragujevcu 31. avgusta, 1991. godine sa simboličnim početkom „u pet do dvanaest“ u Šumaricama, ispred Spomen muzeja „21. oktobar“, a na inicijativu pokojnog umjetničkog direktora SKC-a Branislava Kovačevića Coleta, predstavljala je ne samo srpski odgovor na sličnu antiratnu inicijativu neposredno prije održanu u Sarajevu, nego i kombinaciju javnog događaja (sa više hiljada, uglavnom mladih posjetilaca) i medijskog prenosa „uživo“ (TV Novi Sad i YUTEL za područje bivše Jugoslavije u vrijeme kad su elektronski mediji bili dominantni). Više desetina umjetnika iz ijcele zemlje (Gorica Popović, Josif Tatić, Predrag Ejdus, Mihajlo Radojičić „Šok“, Rade Šerbedžija, Boris Lenger, Nele Karajlić, Neša Galija, SMAK, Istok Iza…) uputilo je velikom auditorijumu poruku mira iz Srbije. A posebno Rade Šerbedžija…

Od Golog otoka do kralja romske muzike
režija: Nebojša Saitović
zemlja: Srbija
godina: 2022.
trajanje: 43′

U filmu Muzička biografija Šabana Bajramovića, velikana romske muzike opisuju njegovi prijatelji i saradnici. Kažu da je bio slavan, ali ne i bogat, da je imao pjesmu u sebi i glas koji miluje. Čitav film prate Šabanove pjesme u izvođenju benda Crne mambe, koji je on i osnovao i koji je godinama nastupao s njim. Sadašnji frontmen i član autorskog tima filma, Nebojša Saitović, kaže da nije bilo lako spakovati Bajramovićevu muzičku biografiju u 43 minuta, ali i da nije bilo izboriti se sa emocijama.

Rudeboy
režija: Nicolas Jack Davies
zemlja: Velika Britanija
godina: 2019.
trajanje: 84′

Legendarna londonska izdavačka kuća Trojan Records imala je vodeću ulogu u muzičkom osvajanju Britanije od strane pravaca pristiglih iz Jamajke, kao što su ska, rege i rokstedi. Tokom kasnih šezdesetih i ranih sedamdesetih, londonska izdavačka kuća Trojan Records postala je jedna od najuticajnijih izdavačkih kompanija u istoriji. Iskoristivši jamajčansku migraciju u Englesku, postali su glavna sila u širenju muzike. Bogati intervjui sa šarolikim likovima otkrivaju pozadinske priče obožavanih pesama, kao što su Rudy, A Message to You, The Israelites i You Can Get if You Really Want. Film veliča način na koji su migracije i inovacije izmijenile popularnu kulturu. Priču pričaju legendarni umjetnici među kojima su Li Peri, Tuts Hibert, Ken But, Nevil Stejpl, Marša Grifits, Dejv Barker, Dendi Livingston, Lojd Kokson, Polin Blek, Derik Morgan i drugi.

Other Music
režija: Puloma Basu, Rob Hatch-Miller
zemlja: SAD
godina: 2021.
trajanje: 86′

Dvadeset godina nezavisna prodavnica ploča Other Music bila je uticajno čvorište muzičke kulture u Njujorku. Other Music je bila više od prodavnice ploča u Ist Vilidžu. To je bilo mjesto gdje su generacije otkrivale revolucionarne umjetnike koji su kasnije postali ikone muzičke scene. Mjesto okupljanja muzičkih zaljubljenika, muzičara i predstavnika industrije, mjesto na kome su se osnivali bendovi i započinjale karijere. Other Music je bio i ostao simbol nezavisne muzike, imajući ogroman uticaj na muzičku scenu Njujorka. Film bilježi istoriju prodavnice dugu 20 godina, uvodeći u priču bendove kao što su Animal Collective, The Yeah Yeah Yeahs, Vampire Weekend, The Strokes, Interpol, The National, TV On The Radio, Anohni (nekada Antony And The Johnsons) i mnoge druge. Kako muzičke prodavnice i dalje nestaju, film daje primjer kako zajednica i duh voljene prodavnice ploča nastavljaju da žive.

In The Court of Crimson King
režija: Toby Amies
zemlja: Veika Britanija
godina: 2022
trajanje: 87′

Ono što počinje kao dokumentarac o kultnom rok sastavu King Crimson koji obilježava 50 godina postojanja, prerasta u istraživanje vremena, smrti, porodice i uzvišene moći muzike koja mijenja živote. Ali uz smijeh. Robert Frip i članovi prog-rok giganta King Crimson osvrću se na 50 godina umjetnosti, discipline i transcedentnosti u ovom sjajnom, zabavnom i dirljivom filmu. King Crimson je muzički bend u kom su svi željeli da sviraju. Ovaj film je istovremeno i mračan i komičan za sve one koji se pitaju da li je vrijedno žrtvovati sve za samo jedan uzvišeni trenutak. Više od 50 godina Robert Frip, takođe poznat po svom radu s Bouvijem i Inom, nadgleda jedinstveno kreativno okruženje u kome sloboda i odgovornost postavljaju  izuzetne zahtjeve članovima benda, što ublažava samo aplauz publike, čije divljenje prijeti da im dodatno oteža živote. To je prostor koji pruža zadovoljstvo, ali je i opasan, u njemu je sve moguće i ništa nije sigurno.

Uskrs, grad i Rokenrol
režija: Ivan Velisavljević
Scenario: Ivan Velisavljević i Katarina Janković Popović
zemlja: Srbija
godina: 2020.
trajanje: 29′

Značaj lokalne scene je ogroman, jer svaki bend na svijetu jednom je bio mali lokalni bend”, kaže jedan od sagovornika u filmu. Uskršnji rok maraton je festival koji se u Šapcu organizuje na Uskrs od 1993. godine. Priča o festivalu je i priča o samom gradu i šabačkoj rok sceni u poslednje tri decenije. „Uskrs, grad i rokenrol“ je pobjednik sedmog festivala DokNRitam u Beogradu prema glasovima publike. Jasnoća, ali i zabavan karakter odlikuju film  koji mogu razumjeti svi.

Hiccups with Little Steven – Premotavanje sa Steven Van Zandtom
autor: Đorđije Njunjić, produkcija: DjoMila & Rokumentarni dani, montaža: Milana Jovanović, grafika: Dimitrije Benić
zemlja: Crna Gora
godina: 2022
trajanje: 58′

Premotavanje je podcast koji je usko vezan za Rokumentarne dane. Nastao je kao produkt želje da se crnogorskoj publici prikažu razgovori sa domaćim i stranim muzičarima. Taj trud je dobio epilog u vidu 50 realizovanih epizoda tokom jedne godine da bi svoju priču nastavio sporadično u razgovoru sa ekskluzivnim gostima iz svijeta muzike. Nakon prošlogodisnjeg live izdanja, za ovogodišnji festival pripremljen je razgovor sa velikanom rokenrola, Stevenom Van Zandtom – desnom rukom i kumom Bruce Springsteena, tj gitaristom njegovog E Street benda. U sat vremena razgovora pričalo se o njegovoj tek izašloj knjizi memoara Unrequited infatuations, o počecima rokenrola u Americi, produkciji, muzičkom biznisu, svjetskoj politici, Zappi, Milesu, njegovim ulogama u svjetskim serijama The Sopranos i Lilehammer i mnogo čemu drugom. Razgovor je snimljen iz dva dijela. Prekinut je iz simpatičnog razloga koji ćete saznati ukoliko posjetite Rokumentarne dane.

Rokumentarni dani | Podgorica 29-30/11/2021 | Nikšić 02-03/12/2021